Szczepionki dostępne dla dorosłych

O szczepionkach dyskutujemy zwykle w kontekście ochrony zdrowia naszych dzieci. Choć większość programów szczepień faktycznie dotyczy małych dzieci, to coraz powszechniejsze są szczepienia wśród osób dorosłych. Za tego typu szczepienia musimy zwykle płacić, ale ochrona naszego zdrowia, zwłaszcza w określonych grupach ryzyka, może się opłacić.

Dlaczego dorośli powinni zatem chronić swoje zdrowie? Prócz naturalnej troski o swój dobrostan, osoba szczepiąca się dba także także o zdrowie otaczających go osób. Najczęstszą przyczyną zachorowań jest złapanie wirusa od jednej z osób przebywających w naszym pobliżu. Metoda ochrony całych populacji przed zakażeniem określoną chorobą nosi nazwę „szczepień pierścieniowych”. Przykładowo, jeżeli większość mieszkańców małego miasteczka zaszczepi się, wirus będzie miał problemy ze znalezieniem gospodarza i nie będzie mógł się rozmnażać.

Poniżej znajdziecie Państwo niektóre spośród chorób na które mogą zaszczepić się osoby dorosłe:

 1. Pneumokoki – szczepienia chronią osoby przed zakażeniem bakteriami z grupy Streptococcus pneumoniae. Jest rekomendowana dla następujących grup:
  • osób w wieku 65 lat i starszych
  • palaczy, astmatyków
  • osób z następującymi shorzeniami: chorobami serca, chorobami płuc, cukrzycą, alkoholizmem, anemią sierpowatą, wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego, osób z implantami ślimakowymi
  • osób o obniżonej odporności (leukemia, HIV/AIDS, osoby po transplantacji)
  • osoby podczas chemioterapii
  • osoby żyjące w ośrodkach opieki społecznej lub w domach spokojnej starości
 1. HPV – szczepionki chronią przed wirusami z grupy HPV zwiększającymi ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy i dolnych dróg rodnych. Szczepionka rekomendowana jest dla dzieci i osób dorosłych, które nie zostały wcześniej zaszczepione.
 2. Grypa – szczepionka na grypę polecana jest wszystkim osobom powyżej pierwszego roku życia. Powód jest prosty – grypa jest chorobą sezonową bardzo popularną w naszej strefie klimatycznej. Co więcej, co roku wirus mutuje – dlatego szczepienia należy odnawiać każdego roku.
 3. Tężec/Dyfteryt – szczepienie przeciwko tężcowi powinno być odnawiane średnio co dziesięć lat. Jest szczególnie rekomendowane dla osób pracujących w opiece zdrowotnej i mających kontakt z małymi dziećmi.
 4. Wirusowe zapalenie wątroby typu A – szczepienia chroniące przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A są szczególnie rekomendowane dla następujących grup
  • osób podróżujących do krajów rozwijających się
  • osób zażywających narkotyki (zwłaszcza dożylnie)
  • osób pracujących w opiece zdrowotnej
  • osób z przewlekłymi schorzeniami wątroby
  • osób z zaburzeniami krzepliwości krwi
 1. Wirusowe zapalenie wątroby typu B – osoby szczególnie narażone na kontakt z wirusowym zapaleniemi wątroby typu B to:
  • osoby utrzymujące kontakty seksualne z wieloma partnerami
  • osoby zażywające narkotyki (szczególnie dożylne)

osoby mające bezpośredni kontakt z krwią

  • osoby niepełnosprawne, wymagające specjalnej opieki ze strony innych ludzi
  • osoby z chronicznymi chorobami wątroby
  • podróżnicy odwiedzający kraje, gdzie ryzyko zakażenia wirusa jest dość duże
 1. MMR (odra, świnka, różyczka) – osoby które przeszły szczepienia, mogą je odnowić. Dotyczy to zwłaszcza następujących grup:
  • pracowników służby zdrowia
  • osób przekraczających granice państw
  • kobiet chcących zajść w ciążę, nie mających do tej pory kontaktu z różyczką
 1. Ospa wietrzna – przebieg choroby jest cięższy w wypadku osób dorosłych, stąd osoby, które do tej pory nie chorowały na ospę wietrzną mogą zaszczepić się na tę chorobę (uwaga dotyczy zwłaszcza kobiet w ciąży).
 2. Półpasiec – szczepionka na półpasiec dotyczy szczególnie osób, które przekroczyły 60 rok życia.
 3. Meningokoki – zakażenie meningokokowe jest zwykle spowodowane przez bakterie z rodzaju Neisseria meningitidis. Szczepienia są szczególnie zalecane dla osób z następujących grup:
  • osób służących w wojsku
  • osób z usuniętą śledzioną
  • osób podróżujących do kraju, w którym przypadki zakażeń są powszechne

Przeglądając listę widzimy, jak potrzebne są szczepienia. Myśląc o ochronie swojego zdrowia skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, by dobrać odpowiednią szczepionkę.

żółtaczka Czyatj dalej

Pandemie grypy w XX wieku – część II

Poprzednio pisałem na temat epidemii hiszpanki, która zdziesiątkowała żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. Wskutek epidemii grypy zginęło wtedy więcej ludzi niż w okopach podczas działań wojennych. Druga część została poświęcona mniej znanym wybuchom choroby – w Chinach i w Hong-Kongu. Skutki pierwszej epidemii były szczególnie groźne. Zapraszam do lektury!

Grypa w Azji, 1957-58

W lutym 1957 nowy rodzaj grypy (wirus typu H2N2) pojawił się w Chinach. W tym czasie z chorobą kontakt miało około 7 milionów osób. Tylko starsi ludzie, którzy przeżyli pandemię z lat 1889-1890 wykształcili odpowiednie przeciwciała chroniące przed wpływami nowego wirusa. 2 miliony osób zmarło wskutek zakażenia nowym wirusem (z czego 70 000 osób w Stanach Zjednoczonych). Poprzednio pisałem na temat epidemii hiszpanki, która zdziesiątkowała żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. Wskutek epidemii grypy zginęło wtedy więcej ludzi niż w okopach podczas działań wojennych. Druga część została poświęcona mniej znanym wybuchom choroby – w Chinach i w Hong-Kongu. Skutki pierwszej epidemii były szczególnie groźne. Zapraszam do lektury!

Engerix b to następnik poprzedniego leku tej generacji Corega Neutralny Smak to alternatywa dla produktów smakowych

Grypa w Hong-Kongu, 1968-1969

Tak, jak w poprzedniej pandemii pierwsze oznaki ataku nowego szczepu wirusa pojawiły się na terenie Azji. Wirus (H3N2) pojawił się w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku. Wynaleziona wcześniej szczepionka została zastosowana zbyt późno, by zapobiec rozwojowi pandemii. Około 34 000 osób zmarło w jej wyniku w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Niektózy naukowcy twierdzą, że podobieństwo do poprzedniego wirusa uchroniło ludzi przed znacznie poważniejszymi konsekwencjami zakażenia.

Pandemie grypy w przyszłości

Grypa to jedna z chorób, której szczególną uwagę poświęcają zarówno rządy państw członkowskich UE, jak i Stanów Zjednoczonych. HHS (United States Department of Health and Human Services) szacuje, że jeżeli w najbliższym czasie wybuchłaby epidemia grypy o zaraźliwości podobnej do tej z 1918 roku, zmarłoby na nią około 2 milionów Amerykanów, a dalszych dziesięć milionów musiałoby zostać hospitalizowanych. Stąd tyle uwagi poświęcanej wynalezieniu odpowiedniej szczepionki.

Czyatj dalej

Historia ruchów antyszczepieniowych – część II

Współczesne wątpliwości dotyczące szczepień

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat szczepionki przeciwko DTP (Błonica, Tężec, Krztusiec) i MMR (Świnka, Odra, Różyczka) wywołały kontrowersje w Anglii i innych krajach UE. Szczepionka przeciwko DTP miała zwiększać ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych. Badania niezależnych ośrodków badawczych nie dowiodły istnienia związku między tymi schorzeniami. Szczepienia MMR miały rzekomo powodować występowanie zapalenia jelit i autyzm. Wakefield, który opublikował badania okazał się oszustem – wskutek, jak to określono „konfliktu interesów” (rodzice, których chorych dzieci mieli opłacać badania), został wykreślony z rejestru lekarzy i otrzymał zakaz sprawowania funkcji. Badania prowadzone później nie wykazały żadnych negatywnych skutków szczepienia dzieci.

 

Zakończenie

Choć czasy się zmieniają, wątpliwości i sprzeciw wobec szczepień jako metody chroniącej całe społeczności przed chorobami utrzymują się. Gdy nowoczesna medycyna była jeszcze w powijakach, spontanicznie powstające ruchy nieufnie podchodziły do tematu szczepień. Szczepienia przeciwko ospie prawdziwej opierające swój skład na chorobie przenoszonej przez krowy, budziły wątpliwości natury – jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli – bioetycznej. Czy choroba zwierzęca może być przeniesiona do ludzkiego organizmu w celu jego ochrony? Czy szczepionki naprawdę chronią przed zakażeniem? Te i podobne pytania zadawali sobie mieszkańcy XIX-wiecznej Anglii.

 

W dzisiejszych czasach presja koncernów farmaceutycznych, grup naukowców działających w zgodzie ze swoim interesem może wpływać na wyniki publikowanych badań i wyciągane z nich wnioski. Badania nad szczepionkami są niezwykle kosztowne, a ich rezultaty nie zawsze spełniają cele biznesowe. Stąd tak ważna pozostaje kontrola sytuacji przez międzynarodowe organizacje zajmujące się naszym zdrowiem i życiem.

 

Czyatj dalej

Pandemie grypy w XX wieku – część I

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, przenosząca się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Sezonowo występuje w postaci epidemii mających charakter kontynentalny lub światowy. Najczęściej dochodzi do zakażenia wirusami typu A i typu B. Większość zarażonych ludzi wskutek uciążliwych objawów (do których należą: gorączka, bóle mięśniowe, chore gardło, ból głowy i poczucie zmęczenia) (więcej…)

Czyatj dalej